IBWR to jeden z najważniejszych dokumentów na budowie w zakresie bezpieczeństwa!
-
Co to jest IBWR?
IBWR – Instrukcja Bezpiecznego Wykonywania Robót ma na celu zapobieganie zagrożeniom związanym z wykonywaniem robót budowlanych. Zawiera również sposoby postępowania w przypadku wystąpienia tych zagrożeń (o których mowa w art. 21a ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane), czyli jest uszczegółowieniem planu BIOZ.
IBWR powinno się sporządzić przed rozpoczęciem prac budowlanych, uwzględniając specyfikę obiektu budowlanego i warunki prowadzenia robót budowlanych. Często się zdarza, że IBWR jest pobrana z internetu, a zakres prowadzonych i opisanych robót mija się z rzeczywistością. Zawarte w takim dokumencie zapisy są trudne lub niemożliwe do spełnienia, co może doprowadzić do wypadku przy pracy i mieć konsekwencje prawne.
Nie dopełniając obowiązków konsekwencje poniesie kierownik robót lub osoba kierująca pracownikami (pracodawca, mistrz lub brygadzista), które wynikają z:
Art. 220§ 1 kodeksu karnego – niedopełnianie obowiązków z zakresu bhp. Kto, będąc odpowiedzialny za bezpieczeństwo i higienę pracy, nie dopełnia wynikającego stąd obowiązku i przez to naraża pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Art. 283 Odpowiedzialność z zakresu bhp § 1. Kto, będąc odpowiedzialny za bezpieczeństwo i higienę pracy albo kierując pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.
-
Kto i kiedy ma sporządzić IBWR?
Obowiązek sporządzenia IBWR, spoczywa na wykonawcy de facto na kierowniku robót lub pracodawcy. Jednak wykonanie tego zadania może powierzyć osobie posiadającej odpowiednie kompetencje w tym zakresie.
Obowiązek sporządzania Instrukcji Bezpiecznego Wykonywania Robót, wynika z §2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas prowadzenia robót budowlanych. Podwykonawca przed przystąpieniem do wykonywania robót budowlanych jest obowiązany opracować instrukcję bezpiecznego ich wykonywania i zaznajomić z nią pracowników w zakresie wykonywanych przez nich robót.
Instrukcje podwykonawców nie mogą mieć charakteru dokumentu „uniwersalnego” (tworzonego np. metodą „kopiuj – wklej”). Podwykonawcy powinni dostosowywać je do zadań wykonywanych na konkretnym placu budowy (w związku z obowiązującym planem BIOZ).
-
Z czego się składa IBWR?
Instrukcja ta powinna zawierać następujące dane dotyczące:
- realizowanej inwestycji,
- wykonawcy i generalnego wykonawcy,
- wykonywanych prac (okres i miejsce wykonywania, warunki atmosferyczne, zakres i kolejność wykonywania),
- pracowników (stanowisko, zakres obowiązków i odpowiedzialności, wymagania kwalifikacyjne, liczba zatrudnionych),
- sprzętu i narzędzi niezbędnych do wykonania prac (nazwa, przeznaczenie, wymogi formalne),
- substancji i materiałów niebezpiecznych.
Należy przy tym pamiętać, że IBWR powinna być napisana jak najprościej i zawierać tylko niezbędne informacje. Tak by nie wprowadzała zamętu na placu budowy, a zabezpieczała go oraz pracowników wykonujących pracę w jak najwyższym stopniu.
-
Kiedy należy aktualizować IBWR.
Sporządzony dokument powinien być aktualizowany przy każdej zmianie warunków panujących na placu budowy czy przy zmianie zakresu prac czy technologii. Jest to niezbędne z uwagi na różne wymagania stawiane przy innym zakresie robót. Brak aktualizacji dokumentu może prowadzić do nie właściwego zabezpieczenia miejsca wykonywania pracy i tym samym sprowadzić zagrożenie na pracowników.
Podsumowując!
Jeśli będziesz prowadzić prace budowlane i musisz sporządzić Instrukcję Bezpiecznego Wykonywania Robót, a nie jesteś do końca przekonany, że zrobisz to właściwie, to skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci w opracowaniu prawidłowej Instrukcji, zgodnie z zapisami zawartymi w planie BIOZ obowiązującym na Twojej budowie.