BezpieczeństwoPPOŻwszystkie

Sylwester i Nowy Rok – Bezpieczeństwo

Sylwester i Nowy Rok, Heavytech

Sylwester i Nowy Rok – Bezpieczeństwo.

Sylwester i Nowy Rok to radosny czas witania nowego i żegnania starego. Czas świętowania bez względu czy będzie to w gronie najbliższych czy jak w wielu przypadkach podczas publicznych imprez na skwerach, placach czy rynkach miast i miasteczek.

Ten Sylwester, jak zapewne wiesz, będzie inny niż pozostałe. Ze względu na pandemię i wprowadzone obostrzenia nie będzie tłumnych obchodów. Pozostaje Nam świętować w gronie najbliższych i znajomych, w domach i na podwórkach. Natomiast jak co roku nie obejdzie się bez szampana i pokazu sztucznych ogni. Fajerwerki stanowią piękna kulminację starego roku i wiwat nadchodzącego nowego roku, ale są też przyczyną wielu wypadków.

Nie raz zapewne słyszałeś jak w mediach podawano informacje o wypadkach, które miały miejsce podczas zabaw Noworocznych. Petardy to materiały łatwopalne i wybuchowe, dlatego należy z nimi odpowiednio postępować. Co roku, w całym kraju odnotowuje się kilkadziesiąt przypadków udzielania pomocy w związku z wypadkami przy odpalaniu fajerwerków. Ich obsługą powinny zajmować się wyłącznie osoby dorosłe i trzeźwe. To materiały wybuchowe, których nieumiejętne używania może doprowadzić do nieszczęścia.

Zasady bezpieczeństwa.

Chciałbym teraz przedstawić Ci kilka podstawowych zasad obchodzenia się z fajerwerkami, które powinny zapewnić, że finał zabawy Sylwestrowej będzie szczęśliwy i udany.

Po pierwsze kupuj tylko materiały pewnego pochodzenia, od znanych sprzedawców, posiadające odpowiednie certyfikaty i instrukcje w języku polskim. Po drugie, zawsze, najpierw zapoznaj się z instrukcją obsługi. Jest tam określony sposób postępowania i niezbędne środki bezpieczeństwa. Po trzecie zachowaj trzeźwość! Na pewno nie chciałbyś, aby ktoś w twoim najbliższym otoczeniu bawił się materiałami wybuchowymi będąc pod wpływem alkoholu. Ponadto nie używaj fajerwerków w pomieszczeniach, na balkonach i tarasach, a także nie trzymaj już odpalonych fajerwerków w dłoni.

I jeszcze jedno, pamiętaj byś nie przerabiał zakupionych fajerwerków, ani nie próbował robić ich samemu. To materiału wybuchowe, których elementy są odpowiednio obliczane i dobierane tak by uzyskać zamierzony i bezpieczny efekt. Bawiąc się fajerwerkami bierzesz odpowiedzialność za ewentualne szkody, które mogą spowodować.

Jednym z częstych efektów nie umiejętnego obchodzenia się z petardami jest zapalenie się odzieży lub włosów. Pamiętaj, abyś w takim przypadku nie biegał dookoła, bo jeszcze bardziej rozniecisz płomienie. Połóż się i przetaczaj po podłożu, co utrudni rozprzestrzenianie się ognia. Jeśli widzisz, że ktoś się pali to zduś płomienie ciężkim materiałem np.: płaszczem lub kocem.

Sylwester i Nowy Rok gaszenie ppoż

Pamiętaj o powyższych zasadach, a impreza będzie bezpieczna i udana. Życzę Ci Szczęśliwego Nowego Roku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *